logo szkoły
logo
logo

Technik żywienia i usług gastronomicznych

 

Obecnie rynek pracy poszukuje specjalistów od żywienia. Technik żywienia i usług gastronomicznych kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. Uczniowie uczą się urządzać zakłady gastronomiczne i gospodarstwa domowe, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznie je podawać i prawidłowo obsługiwać konsumentów (gości). Uczą się także organizować usługi gastronomiczne wychodząc naprzeciw zleceniodawcy.

W trakcie nauki uczniowie odbywają zajęcia zawodowe w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego oraz miesięczną praktykę zawodową w wymiarze 4 tygodni (160 godzin).

Praktyki zawodowe organizowane są w renomowanych obiektach hotelowych w Niemczech na terenie Turyngii.

Po ukończeniu kształcenia absolwent może podjąć pracę w:

  • wszelkiego rodzaju podmiotach gospodarczych zajmujących się prowadzeniem działalności gastronomicznej, przede wszystkim restauracjach, kawiarniach, hotelowych zakładach gastronomicznych, barach szybkiej obsługi, pensjonatach, domach wczasowych, restauracjach.
  • szpitalach, sanatoriach, szkołach, internatach, stołówkach prowadzonych przez zakłady pracy, czy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją produktów i półproduktów spożywczych.
  • ponadto może również prowadzić własną działalność gospodarczą