logo szkoły
logo
logo

7 edycja projektu “Jesteśmy razem” 21.09.2016

29 września 2016


W dniu 21 września 2016 roku 10 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami p. Dorotą Chruściel i p. Izabelą Dawidowską wzięło udział w spotkaniu z młodzieżą z Izraela. Pierwszym punktem projektu były wielokulturowe warsztaty integracyjne w języku angielskim w Kosowie-Lackim. Udział w ćwiczeniach typu „Let’s get to know each other”, „Different-Simillar”, „National experts” lub „Speed dating” pozwolił nam lepiej poznać naszych rówieśników i ich kraj- Izrael.
Nie chcemy, aby młodym Żydom nasza ojczyzna kojarzyła się tylko z tragedią Holokaustu, chcemy aby poznali piękną Polskę bogatą w tradycję, otwartą na nowoczesność, zamieszkałą przez przyjaznych ludzi. Nawiązaliśmy liczne kontakty, wymieniliśmy adresy i upominki, zjedliśmy razem lunch.

Kolejną częścią projektu była projekcja filmu „Osiem życiorysów, które nie zmieniły świata”- obraz wspomnień dzieci Holokaustu, retrospekcja przedwojennego życia ocalonych i nadciągającej tragedii.
Później poznawaliśmy Treblinkę – obóz śmierci ok. 1 mln polskich Żydów, śpiewaliśmy polski hymn, zapaliliśmy znicze pamięci, słuchaliśmy przemówień.
Organizatorzy projektu „Jesteśmy Razem” z Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy serdecznie nam podziękowali i zaprosili naszą młodzież do udziału w projekcie w przyszłym roku.