logo szkoły
logo
logo

Kulinarne zjednoczenie Polski – wycieczka

17 października 2018


W dniu 04.10.2018r. młodzież z klas gastronomicznych naszej szkoły, pod opieką nauczycielek Pani G. Czyrnia i J. Równej, uczestniczyła w projekcie organizowanym przez MAKRO- Kulinarne Zjednoczenie Polski oraz w trzeciej edycji programu Szef dla Młodych Talentów. Inauguracja odbyła się w Forcie Mokotów- Szarotka w Warszawie.

Kulinarne Zjednoczenie Polski to projekt, do udziału w którym MAKRO Polska zaprosiło szefów kuchni z całego kraju, którzy zinterpretowali historyczne receptury, pochodzące z XIX i XX –wiecznej Polski: z terenów pod wpływami rosyjskimi, pruskimi i austriackimi, kuchni żydowskiej i wojskowej.

Na spotkanie w Forcie –Mokotów dostaliśmy zaproszenie i bardzo byliśmy ciekawi programu Polskie Skarby Kulinarne- Zjednoczenie Kulinarne Polski.

W wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób a organizatorzy przygotowali stanowiska z degustacją potraw pochodzących z dawnych zaborów, kuchni żydowskiej oraz wojskowej- goście mieli okazję popróbować fasolki po bretońsku z wędzonym pstrągiem z Zielenicy , bułek Piłsudskiego, karpia po żydowsku oraz sera z ziemniaków zwanego parmezanem.

Była też broszka ze słoniną z Mangalicy, rodzynkami, makiem, koprem i smażonymi śliwkami,

Lincki tort kruchy oraz słodka żymła korzenna ze śliwką.

Na uczestników czekały też pokazy kulinarne, prowadzone przez szefów kuchni.

Szef dla Młodych Talentów to projekt, którego celem jest integrowanie szkół gastronomicznych z sektorem HoReCa oraz tworzenie przyszłym kucharzom możliwości nauki od najlepszych szefów kuchni poprzez spotkania edukacyjne- Miksery Kulinarne, staże i materiały edukacyjne.

Oryginalne receptury, wzbogacone o powieść historyczną prof. Jarosława Dumanowskiego, wraz z nowoczesnymi interpretacjami szefów kuchni zostaną opublikowane w książce” Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”.

Książka w wydaniu polsko- angielskim trafi do m.in. do ambasad Polski na świecie, szkół gastronomicznych oraz  restauracji i hoteli w całej Polsce.

Z niecierpliwością będziemy czekali na wydanie tej książki ,zwłaszcza, że próbowaliśmy już tych historycznych dań w nowej odsłonie.

Wycieczka – kulinarne zjednoczenie Polski