logo szkoły
logo
logo

Małkiński “Staszic” gościem Ministerstwa Edukacji Narodowej na II Kongresie Rozwoju Kolei

30 stycznia 2020


            W dniu 29 stycznia bieżącego roku na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył sie II Kongres Rozwoju Kolei. Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w kongresie uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej na czele z dyrektorem szkoły – Panią Agnieszką Gaś.

            W trakcie kongresu odbyło się także Forum Edukacyjne Branży Transportu Kolejowego. Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego specjaliści Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEN przedstawili najnowszą prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Zawody branży transportu kolejowego znalazły się ponownie na liście profesji szczególnie potrzebnych na krajowym rynku pracy. Według danych MEN, obecnie w branży transportu kolejowego w Polsce kształci się ponad 4000 uczniów w 49 szkołach. Technikum transportu kolejowego w Zespole Szkół w Małkini Górnej jest jedną z nich.

            W czasie dyskusji poruszono także kwestie współpracy szkół z pracodawcami, szkoleń branżowych dla nauczycieli oraz oferty szkół w zakresie organizacji kursów. Kolejny panel przygotowany był przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas tego spotkania uczestnicy forum rozmawiali o zmianach programowych w zawodach z branży transportu kolejowego, o organizacji branżowej szkoły II stopnia oraz o możliwościach wykorzystania programu Erasmus+ na potrzeby kształcenia w branży transportu kolejowego. Forum, w którym brało udział 11 szkół z całej Polski kształcących w zawodach branży kolejowej było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami. Zaowocowało licznymi wnioskami służącymi rozwojowi kształcenia zawodowego w tej branży.

            W Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej w zawodzie technik transportu kolejowego w bieżącym roku szkolnym uczy się łącznie 136 uczniów w 5 oddziałach. Uczniowie korzystają z licznych programów stypendialnych fundowanych przez pracodawców a kształcenie praktyczne odbywa się częściowo w obiektach przewoźników kolejowych.

II Kongresie Rozwoju Kolei