W ubiegły piątek nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny zestaw symulatorów sterowania ruchem kolejowym firmy SimKol. Jesteśmy drugą szkołą w Polsce, i jedyną w województwie mazowieckim, która dysponuje symulatorem pracy dyżurnego ruchu tej klasy. Sprzęt został zakupiony w ramach realizowanego w szkole projektu „Młodzi profesjonaliści w powiecie ostrowskim”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Zainstalowany zestaw obejmuje 3 stanowiska symulacyjne oraz stanowisko instruktorskie (z możliwością rozbudowy w przyszłości). Oprogramowanie symulacyjne pozwala na wybór w czasie rzeczywistym dwóch typów zobrazowań urządzeń SRK występujących na sieci PKP Polskich Linii Kolejowych wraz z urządzeniami łączności. Umożliwia ono ćwiczenie scenariuszy związanych z planowym prowadzeniem ruchu kolejowego, jak i również sytuacji nietypowych, czy niebezpiecznych.

Przed nami cykl szkoleń i zapoznawania się z możliwościami urządzeń. A od września wdrażamy w pełni użycie symulatorów w zajęciach dydaktycznych dla wszystkich uczniów technikum transportu kolejowego oraz przyszłych techników automatyków sterowania ruchem kolejowym.

W tym miejscu chcielibyśmy złożyć serdecznie podziękowania zarządowi i pracownikom firmy SimKol za ogromną życzliwość i doskonałą współpracę. Serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi w projekcie – fundacji Stiwek, za przychylność i nieocenioną pomoc w realizacji zamówienia.