TECHNIK AUTOMATYK STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM

Symbol cyfrowy zawodu: 311407

Kwalifikacje:

TKO.02 – Montaż i eksploatacja urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym (egzamin zdawany po I półroczu klasy V)

Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym: matematyka

Automatyka sterowania ruchem kolejowym to dziedzina pracy odpowiedzialna za bezpieczeństwo podróżnych i przewożonych towarów. Absolwenci tego kierunku są bardzo poszukiwani przez pracodawców branży kolejowej, jak również firmy zajmujące się automatyką kolejową i szerzej rozumianą – opartą na nowoczesnych systemach informatycznych i łączności światłowodowej oraz bezprzewodowej.

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym będzie potrafił:

1) montować, diagnozować, remontować i utrzymywać w sprawności technicznej urządzenia sterowania ruchem kolejowym,

2) montować i eksploatować urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego na przejazdach kolejowych,

3) montować i utrzymywać w sprawności technicznej urządzenia łączności przewodowej i bezprzewodowej,

4) budować i eksploatować urządzeń sieci zasilającej systemy sterowania ruchem kolejowym,

5) prowadzić dokumentację eksploatacyjną i techniczną urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym znajdzie zatrudnienie w spółkach kolejowych, w szczególności w działach związanych z automatyką, energetyką, firmach produkcyjnych wykorzystujących automatykę i sterowania produkcją, firmach produkcyjnych sprzęt elektroniczny, serwisach i zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektryczne.

Kształcenie na tym kierunku odbywa w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego, pracowni symulatorów sterowania ruchem kolejowym wyposażonej w stanowisko komputerowe dla nauczyciela podłączone do sieci lokalnej z dostępem do internetu, z drukarką i z projektorem multimedialnym, oprogramowanie symulacyjne do prowadzenia ruchu kolejowego, stanowiska składające się z urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń łączności telefonicznej, radiotelefonicznej i dyspozytorskiej, informacji audiowizualnej i informacji sygnalizacyjnych, plansze poglądowe, czasopisma branżowe, filmy dydaktyczne.

Kształcenie praktyczne odbywa się w warunkach rzeczywistych na infrastrukturze kolejowej u Partnerów współpracujących ze szkołą. Spółki kolejowe udzielają pomocy w realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę oraz udostępniają nowoczesny sprzęt.

Patronat nad kierunkiem objęło przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Warszawie oraz PKP Intercity S. A.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży.

Partnerem szkoły są również: Koleje Mazowieckie KM sp. z o. o.

W zakresie kształcenia praktycznego szkoła, na podstawie podpisanych porozumień, współpracuje z firmami Kolster sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie oraz Domost sp. z o.o. z Małkini Górnej.

Zgodnie z podstawą programową uczniowie odbywają praktykę zawodową w wymiarze 280 godzin (po 140 godzin w klasie III i IV).

Uczniowie w trakcie nauki mogą ubiegać się o stypendia fundowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A., Koleje Mazowieckie KM sp. z o. o oraz PKP Intercity S. A.

Stypendyści, oprócz świadczenia pieniężnego otrzymują również wsparcie w zakresie praktyk zawodowych, zniżki na przejazdy koleją oraz gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły i uzyskaniu tytułu technika w zawodzie.

Dokumenty do pobrania

  • W razie pytań skontaktuj się z nami:

  • 29 644 86 25

  • zsmalkinia@op.pl

Liczba odwiedzin ogółem: 218Liczba odwiedzin dzisiaj: 1