TECHNIK TRANSPORTU KOLEJOWEGO
Symbol cyfrowy zawodu: 311928
Kwalifikacje:
- TKO.07 – Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów (egzamin zdawany na koniec klasy III)
- TKO.08 – Planowanie i realizacja przewozów kolejowych (egzamin zdawany po I półroczu klasy V)
Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym: matematyka
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik transportu kolejowego jest przygotowany w zakresie bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego, posługiwania się przepisami kolejowymi, obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym, znajomości budowy i obsługi taboru kolejowego, organizacji pracy przewozowej kolei, sprzedaży usługi transportowej, wypełniania dokumentacji związanej z procesem przewozowym.
Zdobycie tych kwalifikacji daje możliwość zatrudnienia w: przewozach kolejowych i u pracodawców grupy PKP, na stanowisku: dyżurny ruchu, nastawniczy, konduktor, kasjer biletowy, pracownik administracyjno-biurowy, rewident taboru.
Patronat nad kierunkiem objęło przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Warszawie.
Partnerami szkoły są również: Koleje Mazowieckie KM sp. z o. o. oraz PKP Intercity S. A.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży.
W zakresie kształcenia praktycznego szkoła, na podstawie podpisanych porozumień, współpracuje z firmami Kolster sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie oraz Domost sp. z o.o. z Małkini Górnej.
Kierunek został objęty patronatem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.
Zajęcia odbywają się w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego, pracowni symulatorów sterowania ruchem kolejowym oraz u Partnerów współpracujących ze szkołą. Spółki kolejowe udzielają pomocy w realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę oraz udostępniają nowoczesny sprzęt.
Zgodnie z podstawą programową uczniowie odbywają praktykę zawodową w wymiarze 280 godzin (po 140 godzin w klasie III i IV).
Uczniowie w trakcie nauki mogą ubiegać się o stypendia fundowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A., Koleje Mazowieckie KM sp. z o. o oraz PKP Intercity S. A.
Stypendyści, oprócz świadczenia pieniężnego otrzymują również wsparcie w zakresie praktyk zawodowych, zniżki na przejazdy koleją oraz gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły i uzyskaniu tytułu technika
w zawodzie.