24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym dniu w naszej szkole czcimy pamięć Jana Maletki – młodego kolejarza, który został zastrzelony 20 sierpnia 1942 roku przez niemieckiego strażnika, kiedy wraz ze swoim bratem i przyjacielem usiłowali podać wodę Żydom uwięzionym w wagonach zmierzających do obozu zagłady w Treblince. Z tej okazji znicz pod obeliskiem poświęconym Janowi Maletce zapaliła delegacja naszej szkoły: pani dyrektor Agnieszka Gaś, pan wicedyrektor Adam Przesmycki, a także uczniowie technikum transportu kolejowego Edyta Tryfon oraz Emil Samsel.
Jan Maletka został upamiętniony w 2021 roku w ramach programu „Zawołani po imieniu”. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia i – jak co roku – pamiętamy….
Więcej informacji o historii Jana Maletki i programie „Zawołani po imieniu” można znaleźć na stronie Instytutu Pileckiego https://instytutpileckiego.pl/pl/zawolani-po-imieniu/upamietnieni/?szukaj=Maletka