Dzień Kolejarza uczciliśmy pamiętając również o kolejarzach, którzy odeszli. Delegacja uczniów technikum transportu kolejowego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej: Klaudia Fiedorowicz, Klaudia Wujek i Szymon Brodowski wraz z dyrektorem szkoły Panią Agnieszką Gaś oraz wicedyrektorem Panem Adamem Przesmyckim zapaliła znicz przed kamieniem upamiętniającym Jana Maletkę – kolejarza zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.
Jan Maletka, młody, dwudziestojednoletni kolejarz, został zastrzelony przez Niemców na stacji kolejowej w Treblince 20 sierpnia 1942 roku podczas podawania wody Żydom uwięzionym w pociągach śmierci kierowanych do Treblinki.
Upamiętnienie zostało zorganizowane w Dniu Kolejarza w 2021 roku w ramach programu „Zawołani po imieniu”, realizowanego przez Instytut Pileckiego
Zdjęcia: Hanna Chromińska